Wiszące, zniszczone koszule wiszące w rzędzie na wieszakach.

Zniszczone ubrania – czy wiesz co z nimi zrobić?

Według Fundacji Ellen MacArthur rocznie 39 milionów ton ubrań ląduje na wysypiskach i w spalarniach śmieci. Co to oznacza? W przypadku materiałów z pochodnych ropy, jak poliester, jest to nic więcej jak kolejny plastik na rosnącym stosie śmieci. Z kolei materiały naturalne odzwierzęce, takie jak wełna czy jedwab rozkładając się na składowisku, emitują metan, czyli szkodliwy dla klimatu gaz cieplarniany. Dlatego kosz „na zmieszane”, choć poprawny z punktu widzenia zasad segregacji (o których między innymi pisałam tutaj), nie jest wcale najlepszym miejscem na niechciane, zniszczone ubrania. Te w lepszym stanie najlepiej oddać lub sprzedać. A co zrobić ze zniszczonymi?

Sprawdź, czy faktycznie zniszczone ubrania są już do wyrzucenia. Jeśli lubisz daną rzecz, może uda się ją jeszcze uratować!

  1. Jeśli zniszczeniem są uporczywe plamy, jako uniwersalny odplamiacz polecam mydełko galasowe. Jest do kupienia w drogeriach, on-line albo sklepach z niemiecką chemią. Mydełko ma prosty skład i potrafi zdziałać cuda!
  2. Jeśli zniszczeniem są zmechacenia, ubranie można przywrócić do formy golarką do ubrań. Nada się zarówno elektryczna, jak i nawet zwykła maszynka do golenia (najlepiej zużyta).
  3. Jeśli zniszczenie jest tylko częściowe, być może w ubraniu tkwi potencjał na przeróbkę krawiecką? Długie spodnie można przerobić na szorty, sukienkę na koszulkę itp.
Dłoń trzymająca nożyce krawieckie i tnąca szarą tkaninę zniszczonych ubrań.

Pomyśl, czy możesz dać im nowe życie. Jak inaczej wykorzystać zniszczone ubrania?

  1. Można pociąć koszulki bawełniane na mniejsze kawałki i używać ich jako ściereczek.
  2. Potnij bawełniane ubrania w paski i wykorzystaj je jako wypełniacz ozdobnych poduszek, zabawek i innych ręcznie robionych skarbów.
  3. Z dużych bawełnianych ubrań wychodzą dłuższe paski. Te można wykorzystać jako sznurek do robienia plecionek czy np. kwietników wykonanych techniką makramy.
  4. Jeśli nie lubisz takich robótek, a masz pod ręką ciekawy materiał, zapytaj osób, które zajmują się rękodziełem bądź upcyklingiem! Może chciałyby go wykorzystać w swoich pracach. 🙂

Gdy chcesz po prostu pozbyć się zniszczonych ubrań, dobrym miejscem jest kontener PCK.

Ale jak to? Czy PCK nie przekazuje ubrań potrzebującym? I tak, i nie. Ubrania w idealnym stanie, czyste, które zanosimy bezpośrednio do oddziału PCK, zwykle przechodzą w ręce potrzebujących. Jednak cała reszta, czyli tekstylia z kontenerów PCK jest sprzedawana na kilogramy na cele przemysłowe. Dopiero środki uzyskane ze sprzedaży tekstyliów PCK przeznacza na realizację projektów pomocowych i edukacyjnych oraz swoją działalność statutową. Warto wiedzieć, że wsparcie PCK jest lokalne. Oznacza to, że środki ze sprzedaży z danego województwa kierowane są do potrzebujących w tej samej okolicy.

Kontenery PCK mają charakterystyczny symbol czerwonego krzyża oraz adres siedziby najbliższego oddziału. Można do nich oddawać ubrania, pościel, buty i pluszaki. Inne kontenery podobnego typu najlepiej zweryfikować na podstawie ich oznaczenia (loga czy podpisu danej organizacji na samym kontenerze), jeśli takie posiadają. W przypadku braku wyraźnego oznaczenia, do kogo należy kontener, lepiej dostarczyć ubrania w inne miejsce.

Rzeczy w dobrym stanie, niezniszczone.

Poza oczywistą drogą jak sprzedaż, oddanie czy wymiana – można z kolei oddać organizacji zajmującej się pomocą osobom w kryzysie bezdomności. Jak szukać takich organizacji? Dobrym adresem są wszystkie grupy przygotowujące posiłki. Najlepszym rozwiązaniem będzie bezpośrednie zapytanie, czy potrzebują ubrań, a jeśli tak, to jakiego rodzaju.

Dwa stosy ubrań oznaczone karteczką "DONATE" - zniszczone ubrania do oddania.

Źródła:
Ellen MacArthur Foundation, Anew textiles economy: Redesigning fashion’s future, (2017, http://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications);
https://pck.pl.