Nieużywane meble, krzesła i biurka wyrzucone na składowisko

Francja z kolejnym eko zakazem. Najwyższy czas na resztę Europy

Francja, zgodnie z zapowiedziami, zabrania firmom niszczenia niesprzedanych produktów niespożywczych. Zakaz dotyczy między innymi tekstyliów, mebli, elektroniki czy artykułów do higieny i pielęgnacji. Czy w związku z tym stanie się europejskim pionierem w kwestii wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym?

Już od paru lat możemy zaobserwować, że ustawodawstwo francuskie efektywnie zmierza do zastąpienia gospodarki liniowej – gospodarką o obiegu zamkniętym (cyrkularną). To właśnie Francja w 2016 roku była pierwszym krajem, który wprowadził odgórne regulacje dotyczące niemarnowania jedzenia. Wtedy ustawa dotyczyła sklepów spożywczych i zabraniała wyrzucania niesprzedanej żywności.

Można powiedzieć, że następstwem tamtej ustawy jest ta, która weszła w życie początkiem 2022 roku. Zabrania ona niszczenia, palenia bądź wyrzucania (wysyłania na wysypiska) niesprzedanych towarów. Zakaz dotyczy produktów niespożywczych, takich jak ubrania, sprzęt elektroniczny, książki, tekstylia, meble czy artykuły higieniczne i pielęgnacyjne. Sklepy mają teraz obowiązek niesprzedane rzeczy przekazać organizacjom charytatywnym lub do recyklingu. Wykorzystane do ich produkcji surowce będą więc mogły zostać użyte ponownie.

Szansa na lepsze jutro

To bardzo ważny krok w walce z kryzysem klimatycznym. Do tej pory każdego roku we Francji niszczono dobra materialne warte aż 630 mln euro. Jeśli marki zaczną rozsądniej zarządzać produkcją i dokładniej szacować podaż, zyski energetyczne, a co za tym idzie – środowiskowe, będą nieocenione. Szczególnie jeśli w ślad za Francją podążą inne kraje, wprowadzając systemowe zmiany mające wpływ na cały łańcuch wartości.

W marcu 2020 roku Unia Europejska przedstawiła Pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym wyznaczono konkretne i ambitne cele dla pełnego cyklu życia produktów. Plan i realizacja pakietu wpisuje się w oficjalne cele Unii Europejskiej.

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada optymalne zarządzenie zasobami, jak najdłuższe utrzymanie ich wartości oraz zwiększenie efektywności wykorzystania dóbr. Francuska ustawa idealnie wpisuje się w te założenia. Dzięki niej na wysypiska śmieci trafi mniej towarów i materiałów, które w całym swoim „życiu” nie przydały się ani razu, a niewykorzystane surowce poddane recyklingowi trafią z powrotem do obiegu.