Minimalistyczny pokój w stylu zero waste

Sposób na domowe biuro zero waste

Jak zorganizować domowe biuro, aby zużywać mniej zasobów i produkować mniej śmieci? Uważam, że to  pytanie powinien zadać sobie każdy, kto decyduje się na pracę w trybie zdalnym! Jeśli i ty przenosisz swoje służbowe obowiązki do własnych czterech kątów, to pewnie przy biurku, w kuchni i łazience spędzasz teraz więcej czasu. Myśląc o biurze zero waste, spojrzymy więc na cały dom.

Jak więc, pracując zdalnie, zużywać mniej zasobów? 

1. Urządzanie biura

Jeśli czujesz potrzebę wygodniejszego fotela lub biurka, w pierwszej kolejności poszukaj ich w drugim obiegu. Wbrew pozorom to właśnie teraz ogłoszeń z wysokiej jakości fotelami czy specjalnie dostosowanymi do pracy biurkami jest bardzo dużo. Część firm powraca do trybu stacjonarnego, więc domowe miejsca pracy mogą zostać na zawsze usunięte i zapomniane. Inni za to prognozują trwałe pozostanie w trybie „home office”, przez co pracownicy chętniej inwestują w nowe, lepsze sprzęty, aby jak najlepiej dostosować się do nowych warunków. W obu przypadkach – niepotrzebne już krzesła, biurka czy stojaki na laptopy – lądują na lokalnych tablicach sprzedażowych.

2. Kosz w biurze

Stawiasz pod biurkiem kosz na śmieci? Pewnie większość z nich to papier. Nie wyrzucaj zawartości do zmieszanych, ale opróżniając go, posegreguj śmieci.

3. Kupowanie sprzętu

Potrzebujesz drukarki, niszczarki, słuchawek, kamerki, mikrofonu? Cokolwiek to nie będzie, w pierwszej kolejności zapytaj pracodawcy, czy możesz korzystać z firmowych sprzętów w domu. Pewnie nie zawsze taka możliwość się pojawi, wtedy warto przeczesać opcje używane.
Może danego sprzętu używasz tylko sporadycznie i nie musisz mieć go na własność? Poszukaj opcji wypożyczenia albo pomyśl o kupnie z kimś na spółkę.
Jeśli to możliwe, warto nie dokładać się do problemu elektrośmieci bardziej, niż jest to konieczne.

Mężczyzna pisze tekst na laptopie w domowym biurze.

4. Oświetlenie

Wymień w mieszkaniu żarówki na ledowe – są bardziej ekologiczne od tradycyjnych. W porównaniu do 60-watowej tradycyjnej żarówki, żarówka LED 12 W zużywa 75-90% mniej energii, oferując przy tym podobną ilością lumenów (czyli potocznie mówiąc, dając tyle samo światła).

5. Drukarka

Pamiętaj, by w miarę możliwości unikać drukowania, a jeśli już – drukować dwustronnie. Podczas drukowania roboczych dokumentów – korzystaj ze starych, częściowo zapełnionych kartek.
Kartki zadrukowane tylko z jednej strony można też pociąć na mniejsze i używać jako post-ity, do drobnych notatek, czy list na zakupy.
Przedszkolak w domu? Takie zadrukowane tylko z jednej strony kartki podrzucaj dziecku do malowania.

6. Kawa i czekolada

Tak! Czasem nie da się bez nich pracować. Według raportu WWF z 2021 roku produkcja kawy i kakao znajduje się na liście 6 produktów najsilniej wpływających na wylesianie lasów tropikalnych.
Jeśli korzystasz z mocy kawy i czekolady, sięgaj produkty z certyfikatami UTZ – lub w przypadku kawy także Rainforest Alliance. Takie produkty znajdziesz w supermarketach i dyskontach spożywczych. Ten certyfikat zapewnia lepsze gospodarowanie zasobami w ramach produkcji i lepszą ochronę środowiska, m.in. efektywne wykorzystanie wody i energii, nie wylesianie z lasów pierwotnych, poszanowanie obszarów chronionych, ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, ograniczanie i zapobieganie erozji gleby.

7. Kawa na wynos

Często wyskakujesz po kawę do pobliskiej kawiarni, by złapać oddech i wyprostować nogi? Zabierz ze sobą własny kubek.
Tak zwany „papierowy” kubek na kawę wcale nie jest papierowy. To zgrzew papieru i plastiku, bez możliwości recyklingu, czyli bardzo nie zero waste.

8. Chmura

To chyba najtrudniejszy element porządkowania biura. Zrób porządek w przestrzeni wirtualnej. Nie trzymaj zbędnych maili, plików itp. W 2019 roku cyfrowe technologie były odpowiedzialne za 4% globalnych emisji gazów cieplarnianych – to tyle, co transport lotniczy, o którym tyle się mówi w kontekście szkodliwości dla klimatu.  

9. Pozbywanie się mebli i sprzętu z biura

Jeśli chcesz pozbyć się mebli lub sprzętu, wymieniasz go na inny – nie wyrzucaj. W pierwszej kolejności poszukaj kogoś, komu możesz go oddać. Czasem udaje się znaleźć nabywcę nawet na nieidealne przedmioty – jest mnóstwo osób, które chętnie zreperują wadliwy sprzęt.
Liczą się tutaj nie tylko względy ekologiczne. W okresie pandemii masowo przeszliśmy na pracę i naukę zdalną, a nie każdego stać na wyposażenie nieraz kilku stanowisk do pracy i nauki w jednym domu. Pomyśl o tym, zanim oddasz sprzęty do PSZOKu lub wystawisz meble na odbiór „gabarytów”.

10. Łazienka

Rocznie na świecie zużywamy 42 mln ton papieru toaletowego. Produkcja takiej ilości wymaga 712 milionów drzew, 1165 milionów ton wody, 78 milionów ton ropy. Zużycie we własnym domu każdy z nas zna. Może warto pomyśleć o papierze z recyklingu?
Masz niemiłe wspomnienia z publicznych toalet? Nie zrażaj się. Część papierów z recyklingu na rynku jest całkiem miękka w dotyku.

Znasz jakieś inne sposoby zero waste, które warto dopisać do tej listy? Podziel się swoim pomysłem w komentarzu!

Doniczka z przetworzonej papierowej torby wytworzona w zachowaniu zasad zero waste.

Źródła:
Raport WWF: stepping-up-the-continuing-impact-of-eu-consumption-on-nature-worldwide.pdf (wwf.fi);
Żarówki: How Energy-Efficient Light Bulbs Compare with Traditional Incandescents | Department of Energy.